TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA

Tradiční čínská medicína vychází z čínského léčitelství, které využívá metody, jimiž harmonizuje nerovnováhu na psychické a fyzické úrovni člověka. Oproti klasické medicíně klade mnohem větší důraz na prevenci.
Tradiční čínská medicína vychází z čínského léčitelství, které využívá metody, jimiž harmonizuje nerovnováhu na psychické a fyzické úrovni člověka. Oproti klasické medicíně klade mnohem větší důraz na prevenci.
Tradiční čínská medicína používá k celkové harmonizaci člověka následující metody: fytoterapii, akupunkturu, masáže Tui Na, baňkování, moxování a dietetiku.
Užívání bylin k léčení potíží je staré jako lidstvo samo. Čínská fytoterapie má přes 4 000 let starou tradici vytvořenou na základě zkušeností a ověřených postupů.
Číst víceSpolečně s fytoterapií patří akupunktura k nejsilnějším prostředkům, kterými lze ovlivnit zdravotní stav klienta. Pomocí akupunkturních jehel působí terapeut na body akupunkturních drah, kterým se říká meridiány.
Číst víceTui Na patří mezi klasické čínské léčebné masáže, která pomocí tlaku na jednotlivé dráhy (meridiány) aktivuje a vyrovnává proud energie Qi.
Číst více
Baňkování je stará léčebná metoda založená na vytvoření podtlaku v baňkách, které se přikládají na tělo a způsobují lokální překrvení kůže a roztažení cév.
Číst víceMoxa je terapie akupunkturních bodů teplem, kdy se pomocí pelyňkových doutníků se jednotlivé body prohřívají a uvolňují.
Číst víceSha je speciální masážní metoda, při které se místo rukou užívají tvrdé předměty. „Škrábáním“ kůže nad bolestivou oblastí se dosahuje výrazného prokrvení kůže, podkoží i svalů s cílem zmírnit napětí v hloubce uložených tkání. Intenzita „škrábání“ závisí na individuální potřebě.
Číst víceČínská dietetika není dietou, jak toto slovo chápeme v obvyklém slova smyslu, ale jedná se o souhrn doporučení, která zohledňují roční období, konstituci jedince a jeho aktuální potřeby.
Číst více
TCM rozlišuje kromě teorie Yin a Yang i systém pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda), které vychází z veškerého dění v přírodě a zrcadlí se v pěti obdobích ročního cyklu (jaro, léto, pozdní léto, podzim a zima). Tento systém zároveň analogicky zobrazuje vztahy mezi vnitřními orgány těla, mentálními a emocionálními stavy člověka.