ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Caj a bylinySpolečně s fytoterapií patří akupunktura k nejsilnějším prostředkům, kterými lze ovlivnit zdravotní stav klienta. Pomocí akupunkturních jehel (ty jsou 20x tenčí než jehla určená k odběru krve) působí terapeut na body akupunkturních drah, kterým se říká meridiány. V nich proudí tok energie Qi (čchi), jež zprostředkovává komunikace mezi různými částmi těla. K detailní představě o fungování meridiánů můžeme použít příměr MUDr. Jiřího Mařádka:

Představme si to jako síť cestiček, cest a dálnic, po kterých proudí automobily, vlaky, autobusy. To proudění je neustálé, bez začátku a konce, jenom se v průběhu dne (roku, života) mění jeho zákonitosti. No a dejme tomu, že na dálnici D1 se stane nehoda. Nejen, že to v místě nehody vypadá hrozně (spousta bolesti, neštěstí, policie, sanity, hasiči), ale naruší se tím provoz celé dálnice, v návaznosti na tom provoz na všech zúčastněných silnicích, dozví se o tom tisk a prostřednictvím tisku a internetu i každý občan této republiky. Tak takhle to vypadá, když se na nějaké akupunkturní dráze objeví potíž, které říkáme blokáda.
Blokáda se nejčastěji projevuje jako bolest. A cílem akupunktury je přesně to, co dělá ta policie, hasiči, zdravotníci- odstranit závadu (blokádu) na silnici, aby zase mohla „doprava“ proudit. Jehla zavedená do speciálního místa po nějaké době rozpustí onu blokádu a vše začne zase proudit tak, jak má. Tím se vyléčí příčina nemoci a nastolí se rovnováha, která je však velmi dynamická a závislá na mnoha faktorech. A proto když se nezmění v chování člověka něco zásadního, tak se může zase blokáda (bolest, dopravní zácpa) vrátit.

Volbou bodů a jejich stimulací tedy napomáhá akupunktura usměrnit tok Qi, a tudíž navozuje rovnováhu v organizmu. K akupunktuře patří další doplňující metody, při kterých se využívá ovlivňování bodů tlakem (akupresura a Tui Na masáže), teplem (moxování – nahřívání bodů moxovacími tyčinkami), nebo podtlakem (baňkování). Využívá se často u chronických i akutních bolestivých stavů, gynekologických potíží, kožních onemocnění a u mnoha dalších zdravotních komplikací.
Akupunkturu můžeme aplikovat po celém těle, tzv. celotělová, nebo v oblasti ucha.

Ušní akupunktura
V mikrosystému ušní akupunktury stimulujeme systematicky uspořádané body situované na ušním boltci, který v sobě zrcadlí anatomicky převrácený model lidského plodu v břiše maminky. Nalezneme na něm celou řadu bodů a plošek, na které lze působit prostřednictvím semínek rostliny Vaccarie, nebo magnetickými kuličkami či jehličkami.

Nejčastější otázky týkající se akupunktury:

Kolikrát je třeba akupunkturu opakovat?
Četnost opakování akupunktury je závislé na mnoha individuálních faktorech, jako je například celkový zdravotní stav klienta, jeho věk, délka trvání obtíží a jeho osobitá reakce na akupunkturu. Frekvence sezení závisí na charakteru obtíží klienta. Zpočátku je většinou dobré zkusit sezení 1-2x týdně, později se interval prodlužuje na 1x za 14 dní až měsíc. Průběh terapie lze podpořit i užíváním čínských bylin.